W ciąży niewątpliwie najważniejsze jest bezpieczeństwo! Nie da się jednak ukryć, że jest to pojęcie rozmyte, a ile osób – tyle interpretacji. Zarówno w sieci, jak i w otoczeniu nie brakuje skrajnych opinii i dobrych rad na temat tego, czy w tym specyficznym okresie kobieta powinna zrezygnować z domowych obowiązków. Zastanawiasz się, czy sprzątanie w ciąży jest bezpieczne? Podpowiadamy, które czynności zazwyczaj uważane są za dozwolone, a których warto unikać!
Sprzątanie w ciąży – wolno czy nie?
Zanim rozpoczniemy rozważania o porządkach w ciąży, warto zaznaczyć, że jest to kwestia bardzo indywidualna. Kobiety znoszą ten stan bardzo różnie, dlatego trudno o jednoznaczne zalecenia, które sprawdziłyby się w każdym przypadku. Sprzątaniem w ciąży z pewnością nie warto się specjalnie stresować. Jeśli czujesz się dobrze, to do wielu czynności nie ma przeciwwskazań, natomiast jeżeli Twój organizm jest mocno osłabiony – nic się nie stanie, jeśli na jakiś czas odpuścisz zbędne prace domowe.
Porządki w ciąży – co wolno?
Jeżeli jesteś w ciąży i czujesz się dobrze, a lekarz nie sformułował wyraźnych przeciwwskazań, to porządki mogą okazać się dobrym pomysłem. Zapewnią Ci dodatkowy ruch i pozwolą pozbyć się drażniącego kurzu. Kiedy sprzątanie w ciąży jest bezpieczne i które prace domowe możesz wykonywać? Oto kilka przykładów czynności, które nie powinny stanowić zagrożenia:
– Odkurzanie oraz mycie podłóg – przy dobrym samopoczuciu możesz wykonywać je nawet częściej niż zazwyczaj, ponieważ pokaźna ilość kurzu może wywoływać alergię.
– Zmywanie naczyń – jest bezpieczne, ale warto pamiętać o rękawiczkach ochronnych,
– Ścieranie kurzu – nie powinno stanowić problemu, ale dla bezpieczeństwa możesz zrezygnować z aerozoli na rzecz mleczek do czyszczenia,
– Układanie rzeczy na półkach i w szafach – dopóki są to przedmioty lekkie, np. ubrania, czynność ta jest jak najbardziej dozwolona,
– Sprzątanie łazienki – nie powinno stanowić problemu, choć warto zadbać o sprawną wentylację pomieszczenia, przestrzeganie zaleceń producentów stosowanych detergentów i rękawiczki ochronne.
Sprzątanie w ciąży – czego nie wolno?
Jak widzisz, codzienne sprzątanie w ciąży nie powinno stanowić problemu. Istnieją jednak czynności, które w tym okresie zdecydowanie lepiej odpuścić. Które prace domowe są niewskazane w przypadku kobiet ciężarnych? Oto kilka z nich:
– Mycie okien – niepolecane zarówno ze względu na ewentualne korzystanie z drabiny, jak i konieczność podnoszenia rąk, która w ciąży może przyczynić się do odklejenia łożyska,
– Malowanie mieszkania – wiele farbzawierasubstancje drażniące, które mogą niekorzystnie wpłynąćna kondycję dziecka lub Twoją, dlatego tego typu prace lepiej zostawić komuś innemu. Co więcej, jeżeli są konieczne, wato skorzystać z materiałów ekologicznych.
– Stosowanieśrodków żrących, np. przetykanie rur – żrące preparaty są bardzo toksyczne, więc jeśli musisz z nich skorzystać, poproś o ich aplikację kogoś innego.
– Usuwanie grzybów i pleśni – tego typu drobnoustroje mogą być szkodliwe dla płodu, dlatego warto je niezwłocznie usunąć. Pamiętaj jednak, by nie robić tego samodzielnie!
Sprzątanie w ciąży a detergenty
Większość preparatów nie powinna stanowić zagrożenia dla ciężarnych – oczywiście, jeśli środki są stosowane zgodnie z instrukcją. Do sprzątania w ciąży warto wykorzystać jednak formuły ekologiczne, które wyróżniają się łagodnym składem. Jeśli szukasz tego typu preparatów, dobrym rozwiązaniem może okazać się ekologiczna linia od marki ForLux.
Porządki w ciąży? Sprzątaj bez chemii!
Podczas sprzątania w ciąży doskonale sprawdzą się również akcesoria, przeznaczone do porządków bez konieczności użycia detergentów. Znajdziesz wśród nich między innymi ściereczki i mopy z mikrofibry lub mikrofazy. Ciekawym rozwiązaniem może być również magiczna gąbka z melaminy, która skutecznie poradzi sobie między innymi z ceramiką łazienkową, płytkami, ścianami, drzwiami czy sprzętem komputerowym.