Niektóre czynności wolisz omijać szerokim łukiem? Dla większości z nas takim zadaniem jest sprzątanie łazienki. Jednak trzeba ją czyścić i to systematycznie — tylko wtedy będzie zadbana. Na początek, przygotuj się do tego procesu teoretycznie. Istnieje duża szansa, że sprzątanie będzie szybkie, sprawne i skuteczne. Co i w jakiej kolejności czyścić? Jakich użyć środków? Czytaj dalej, a wszystko Ci się rozjaśni.
Gdy stoisz przed wyzwaniem, czyli jak sprawnie posprzątać łazienkę
Przeraża Cię perspektywa wielogodzinnego szorowania fug, kafli i sanitariatów? Spokojnie, systematyczne sprzątanie łazienki nie wymaga tak wymagających czynności. Jeśli regularnie czyścisz pomieszczenie, gruntowne porządki możesz wykonać raz na kwartał. Bardziej istotne będą raczej powtarzalne procesy, które należy przeprowadzić minimum raz w tygodniu. Lśniąca armatura bez zacieków, błyszczące kafelki i świeży zapach unoszący się w łazience — to jest do zrobienia! By wnętrze było utrzymane w czystości, nie musisz poświęcać zbyt wiele czasu. Najważniejsza jest systematyczność.
Grunt to dobry plan
Jak posprzątać łazienkę? Szybko przekonasz się, że przygotowanie harmonogramu poszczególnych czynności odnosi największy skutek. Zastanów się, jakie obszary w łazience wymagają Twojej interwencji. Drobna podpowiedź! Podczas sprzątania powinniśmy zwracać uwagę na sedes, umywalkę, kabinę prysznicową i wannę oraz armaturę i lustra. Konieczne będzie starcie kurzy, uporządkowanie kosmetyków i akcesoriów kąpielowych. Należy zadbać o wyrzucenie śmieci i uzupełnienie ręczników wraz z papierem toaletowym. Przy wszystkich wymienionych czynnościach przydadzą się dedykowane środki czystości.
Jak posprzątać łazienkę? Lista podstawowych środków czyszczących
Czego nie może zabraknąć w Twojej łazienkowej szafce? Przygotowując się do rzetelnego sprzątania, warto zadbać o sprawdzone preparaty. Oprócz klasycznego płynu do szyb, detergentów do czyszczenia czy płynu do WC przydadzą się też ściereczki, gąbki, wiadro i mop. Jakie preparaty stosować do konkretnych etapów prac? Czytaj dalej, a dowiesz się, jak posprzątać łazienkę na błysk!
Poszczególne etapy prac
Zarys sprzątania już znasz, teraz czas na praktykę! Od tego, w jakiej kolejności przystąpisz do danych czynności, zależy efekt całego przedsięwzięcia. Od czego zacząć, by nie zaprzepaścić porządków nieostrożnym krokiem?
Opróżnij wszystko!
Na początku włóż do dużej miski kosmetyki, akcesoria kąpielowe oraz inne drobiazgi i wynieś. Tym samym zyskasz więcej przestrzeni na porządkowanie. Podczas gruntownego sprzątania możesz opróżnić też regały i szafki, by oczyścić ich wnętrze.
Udrożnij rury
Zatkany odpływ w wannie lub umywalce to nic przyjemnego. Zainwestuj w dobry preparat do udrażniania rur i zaaplikuj go podczas porządków. Świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie żelu Barlon, który zadziała natychmiast.
Usuń osadzony kamień
Jedną z najczęstszych uciążliwości podczas sprzątania łazienkowych sprzętów jest kamień. W tym celu posłużą Ci detergenty do odkamieniania. Na rynku jest wiele możliwości do wyboru. Możesz zdecydować się na koncentrat Clinex Destoner, który dodatkowo nabłyszcza czyszczone powierzchnie. Równie dobrą alternatywą będzie produkt marki TENZI — GRAM KAM AGD, który jest w formie proszku. Wykorzystaj powyższe środki do czyszczenia umywalki, wanny czy brodzika.
Wyczyść fugi i kafelki
Spokojnie — fug nie musisz czyścić co tydzień. Taką czynność warto jednak wykonać, gdy zauważysz istotną różnicę w ich odcieniu. Regularna pielęgnacja zapobiega rozwojowi pleśni, grzybów i bakterii. Warto wykorzystać w tym celu środki, które nie wymagają szorowania. Idealnie nada się do tego koncentrat ForLux SF501 CZYSTA FUGA. Wystarczy polać fugi preparatem rozcieńczonym z wodą, odczekać 30 sekund i zebrać rozpuszczony brud.
Wytrzyj kurze z blatów i szafek
Tak, kurze w łazience osiadają tak samo, jak w sypialni czy w salonie. Użyj w tym celu dedykowanych środków, np. sprayu do mebli Barlon Limax.
Wyczyść sanitariaty i armaturę
Innych artykułów będziesz potrzebować do sprzątania sedesu, a innych do czyszczenia umywalki czy wanny. Toaletę doprowadzisz do porządku przy użyciu klasycznych żeli do dezynfekcji. Możesz zastosować później specjalne zawieszki barwiące wodę. Korzystne jest także wykorzystanie kostki do spłuczki, np. wariantu WC Meister o zapachu lasu. W przypadku czyszczenia armatury łazienkowej musisz postępować ostrożnie. Silnie działające detergenty mogą ją uszkodzić. Regularna pielęgnacja — zapobieganie zaciekom poprzez przecieranie ściereczką z mikrofibry, powinna w zupełności wystarczyć. Przetestuj ten trik!
Wypucuj lustra
Gdy skończysz zabiegi po czyszczeniu innych elementów, zabierz się za lustra. Przetrzyj je solidnie, wykorzystując płyn do mycia szyb. Dobrym pomysłem będzie produkt Clinex Glass.
Odłóż wszystko na swoje miejsce
Drobiazgi, które wcześniej zabrałeś, starannie porozkładaj z powrotem.
Umyj podłogę
Na koniec pozostało precyzyjne wymycie podłogi. Podczas tej czynności przyda Ci się solidny mop na kiju teleskopowym.
Triki, które ułatwią Ci zadanie
Wiesz, że dzięki kilku prostym patentom możesz utrzymać łazienkę w czystości na dłużej? W jaki sposób?
- podczas kąpieli zawsze uruchamiaj wentylator lub otwieraj okno - tym samym zmniejszysz prawdopodobieństwo pojawienia się osadu;
- eliminuj wszystko, co zagraca łazienkę — regularnie wyrzucaj przeterminowane kosmetyki;
- obłóż elementy armatury wacikami nasączonymi octem — kamień znika w okamgnieniu!
- mydło w kostce zamień na mydło w płynie — umywalka przestanie być oblepiona;
- przecieraj armaturę suchą ściereczką po korzystaniu z sanitariatów — gdy wejdzie Ci to w krew, zacieki i kamień będą rzadkością.
Wiesz już, jak posprzątać łazienkę. Znasz schematy, według których należy postępować, by efekt był zachwycający. Kluczem jest systematyczność! Po kilku podejściach czyszczenie łazienki zajmie Ci nie więcej niż pół godziny. Do dzieła!