Półki sklepowe uginają się od niezliczonej liczby środków czyszczących, które gwarantują jednocześnie skuteczność oraz świeżość. Każdy z nich służy do czegoś innego. Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile wydajesz na drogie detergenty do sprzątania? Istnieją jednak tańsze i mniej szkodliwe środki. Wiele z tych specyfików możesz z powodzeniem zastąpić…octem! Twoja mama i babcia na pewno pamiętają jego magiczne zastosowania podczas domowych porządków. Czas więc przypomnieć sobie, jak ogromna siła drzemie w tym prostym produkcie codziennego użytku. Dziś podpowiemy Ci, kiedy i jak wykorzystać ocet, a kiedy lepiej tego nie robić.
Czym jest ocet?
Popularny ocet to nic innego jak roztwór kwasu octowego o ostrym zapachu i kwaśnym smaku. Powstaje on w wyniku naturalnej fermentacji octowej alkoholu, do której używa się gorszych jakościowo gatunków win owocowych i gronowych. W zależności od win wykorzystanych w produkcji można uzyskać ocet winny, spirytusowy, balsamiczny czy owocowy. Najczęściej spotkasz w sklepie roztwory 6 lub 10%. W occie znajduje się wiele witamin, enzymów, mikroelementów oraz aminokwasów.
Dlaczego warto używać octu podczas sprzątania?
Ocet to naturalny i skuteczny środek do utrzymania czystości. Zawiera dużą ilość kwasu, dzięki czemu zabija wszelkiego rodzaju bakterie i zarazki. Świetnie radzi sobie z pleśnią i grzybami. Jego zapach niestety nie należy do najprzyjemniejszych, ale warto mu to wybaczyć ze względu na cudowne właściwości.
Czyszczenie octem – zaopatrz się w odpowiednie akcesoria
Chcesz wypróbować czyszczenie octem w swoich codziennych porządkach? Pamiętaj, żeby zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Do tych, które doskonale sprawdzają się podczas sprzątania, zaliczyć można np. ściereczki z mikrofibry i mikrofazy, solidne mopy czy ściągaczki do wody. Niezbędne będą Ci również rękawice ochronne, które zabezpieczą skórę przed działaniem octu i jego przykrym zapachem. Szeroki wybór praktycznych akcesoriów do sprzątania znajdziesz w ofercie naszego sklepu.
Mycie okien i powierzchni szklanych
Ocet świetnie nada się do codziennych porządków w łazience oraz do mycia okien. Rozcieńcz go wodą w spryskiwaczu i wyczyść lustra oraz szyby bez pozostawienia smug.
Czyszczenie lodówki
Lodówka utrzymana w czystości zapewnia długą świeżość produktów. W tym miejscu łatwo rozwijają się grzyby i bakterie, dlatego wymaga ono czyszczenia przynajmniej raz w tygodniu. Chemiczne detergenty mogą przenikać do pożywienia, więc bezpieczniejszym środkiem do wyczyszczenia lodówki będzie ocet. Wystarczy, że do miseczki z wodą wlejesz szklankę octu i za pomocą gąbki lub ścierki umyjesz półki i inne elementy. Nieprzyjemne zapachy zostaną zneutralizowane, a wszystkie miejsca odkażone.
Czyszczenie zmywarki
Osad na szklankach, źle domyte talerze i garnki oraz nieprzyjemny zapach po otwarciu zmywarki to aspekty, które świadczą o konieczności odświeżenia sprzętu. Jak czyścić zmywarkę octem? Można zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy z nich to użycie roztworu wody i octu w stosunku 5:1 do ręcznego mycia ścianek i koszy. Drugi to zastosowanie octu zamiast tabletki do zmywarki podczas automatycznego programu mycia naczyń.
Ocet idealny do czyszczenia ekspresu do kawy
Ekspres do kawy należy czyścić od wewnątrz raz w miesiącu. Możesz do tego wykorzystać również ocet. Wymieszaj go z wodą w proporcjach 1 do 2, wlej do pojemnika i włącz cykl zaparzania kawy. Następnie uruchom urządzenie jeszcze dwukrotnie już z samą wodą w celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu octu. Taki zabieg przedłuży żywotność ekspresu i usunie resztki osadów z przewodów i filtrów, pozwalając Ci w pełni cieszyć się aromatem ulubionej kawy.
Używanie octu do czyszczenia kuchenki mikrofalowej
Kuchenka mikrofalowa przydaje się za każdym razem, gdy nie masz czasu na przygotowanie posiłku. Brak systematyczności w czyszczeniu tego urządzenia po każdym użyciu może doprowadzić do tego, że zabrudzenia będzie ciężko zlikwidować. Aby usunąć brud, wstaw do mikrofalówki pół szklanki octu i włącz ją na 2 minuty. Następnie przetrzyj urządzenie wilgotną ściereczką.
Czyszczenie czajnika
Jak pozbyć się osadzającego się kamienia w czajniku tradycyjnym i elektrycznym? Wieczorem wlej do niego roztwór octu i wody w proporcji 1:1, zagotuj i pozostaw do rana. Pozostaje Ci tylko przepłukać czajnik i już możesz używać go na nowo.
Błyszcząca stal nierdzewna
Zapewne w kuchni masz urządzenia ze stali nierdzewnej. Niestety mają one to do siebie, że często powstają na nich zacieki i ślady palców. Do ich wyczyszczenia nie musisz mieć drogich detergentów. Wystarczą Ci dwie szmatki i ocet. Jedną nawilżoną octem przetrzyj brudne plamy, a następnie drugą suchą usuń pozostałości po nim.
Mycie gąbek i ściereczek
Przynajmniej kilka razy w miesiącu powinieneś zająć się pielęgnacją gąbek, ściereczek oraz mopów. Pozostaw je na noc zanurzone w roztworze wody z octem, a następnie wypłucz w letniej wodzie. Dzięki temu prostemu zabiegowi odzyskają one normalny zapach i zostaną zdezynfekowane.
Deski do krojenia
Na drewnianych deskach do krojenia w kuchni czai się najwięcej bakterii. Wiele osób nie zdaje sobie nawet z tego sprawy. Jeżeli chcesz usunąć bakterie i powstałe przebarwienia na powierzchni deski, namocz ją na noc w wodzie z octem. Następnie osusz papierowym ręcznikiem i dodatkowo spryskaj octem. W ten sposób zabijesz bakterie, które tam się nagromadziły.
Skuteczna i ekologiczna alternatywa dla octu?
Choć ocet może okazać się doskonałym pomocnikiem codziennych porządków, to zdecydowanie nie polecamy czyszczenia nim całego domu. Takie sprzątanie może skończyć się tym, że uporczywy zapach będzie unosił się we wnętrzach naprawdę długo. Jeśli cenisz sobie ekologiczne porządki, to alternatywą lub uzupełnieniem dla czyszczenia octem mogą okazać się biodegradowalne środki czystości. Do takich preparatów zaliczają się np. środki ForLux Eco, które znajdziesz w ofercie naszego sklepu. To skuteczne, bezpieczne i naprawdę niedrogie propozycje, które doskonale sprawdzą się w domowych porządkach.