Szerszenie mogą być naprawdę uciążliwym nieprzyjacielem na Twojej posesji. Ich użądlenia stanowią niebezpieczeństwo zwłaszcza dla alergików. Odpowiednia profilaktyka jest zatem niezbędna. Wraz z nadejściem sezonu letniego warto zadbać o odpowiednią ochronę przed tymi owadami. Jak zwalczać szerszenie? Odpowiedzi udzielimy w poniższym poradniku.
Jak zwalczyć szerszenie? Na początek dowiedz się więcej o przeciwniku!
Nim szerszenie staną się w Twoich oczach największym wrogiem wśród owadów zakłócających spokój wakacyjną porą, warto jednak zwrócić uwagę na ich pożyteczną rolę. Odżywiają się one przede wszystkim innymi mniejszymi owadami, które żerują na wszelkich uprawach w sadzie i ogrodzie. Za ich źródło pokarmu uchodzą również słodkie owoce oraz soki pochodzące z niektórych krzewów i drzew.
Co jeszcze powinieneś wiedzieć? Ataki na ludzi z ich strony nie są bezpodstawne. Najczęściej dochodzi do nich, gdy muszą bronić gniazda i czują się niebezpiecznie. Ukąszenie nie jest dla nich śmiertelne. Mogą zatem czynić to wielokrotnie.
Jak zwalczyć szerszenie? Poznaj domową metodykę
Najskuteczniejszą bronią z całą pewnością są substancje chemiczne. Przed ich zastosowaniem upewnij się, że ta metoda stanowi ostateczność. Czasami wystarczy bowiem zastosowanie domowych sposobów. Przede wszystkim warto pamiętać o sadzeniu roślin, których zapach odstrasza nieproszonych gości. Należą do nich: bratki, pelargonie, lawenda. Rośliny w doniczkach można rozstawić na balkonie lub parapecie.
Okna można zabezpieczyć specjalną siatką, zwaną moskitierą. Nie obejdzie się bez niej w sytuacji, gdy ataki szerszeni nie stanowią pojedynczych przypadków, a w okolicy jest ich naprawdę wiele. Na uwadze warto mieć odpowiednią konserwację ścian i likwidację szczelin.
Zwalczanie szerszeni za pomocą środków chemicznych
Walka z szerszeniami przy użyciu domowych metod nie zawsze przynosi zamierzone efekty. Nie obejdzie się wówczas bez bardziej radykalnych środków w postaci chemii. Oczywiście należy obchodzić się z nią szczególnie ostrożnie. Preparaty chemiczne stanowią niebezpieczeństwo dla środowiska i człowieka. Przede wszystkim niewskazane jest stosowanie ich w miejscach, w których przechowuje się żywność.
Jak zwalczać szerszenie? Wystrzegaj się poniższych działań
Bardzo ostrożnie należy obchodzić się z wszelkimi pułapkami stworzonymi w domowych warunkach. Mogą wyrządzić znacznie więcej szkód i jedynie zwabić kolejne osobniki. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego stroju i środków zwalczających, nie warto także decydować się na samodzielne usunięcie gniazda szerszeni. Zadanie należy wówczas przekazać firmie dezynsekcyjnej.