Sprawdzone sposoby na uporczywe plamy

sposoby na uporczywe plamy

Sprawdzone sposoby na uporczywe plamy

Kto z nas chociaż raz w życiu nie zalał białego obrusu czerwonym winem? A nie dające usunąć się uporczywe plamy po kawie lub herbacie? Zamiast wpadać w panikę, i w pośpiechu używać najprostszych metod, przeczytaj zawczasu nasz krótki przewodnik. Z nim żadna plama ci nie straszna!

Czerwone wino i czerwone owoce

Goście, dobra zabawa, pyszne, jedzenie i… plamy po winie na obrusie; to najczęstsza pamiątka z naszych domówek.

W takim przypadku należy zacząć od posypania plamy dużą ilością soli. Po wchłonięciu przez sól wilgoci i czerwonego koloru, przyszedł czas na namoczenie materiału przez kilka godzin w zimnej wodzie, a potem upranie. Materiał możemy też zamoczyć na około godzinę w białym winie lub mleku, a potem uprać.

Kawa i herbata

Równie uporczywe plamy to plamy z kawy i herbaty. Wówczas ubrudzony materiał umieszczamy w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu lub proszku do prania. Najbardziej uporczywe przebarwienia wyczyśćmy alkoholem metylowym, wodą utlenioną lub sokiem z cytryny. Im starsza plama, tym dłużej należy ją nasączać, wystawić na słońce, a następnie wyprać.

Tłuszcz

Wrogiem każdego obrusu jest tłuszcz; z masła lub oleju.

W przypadku plamy z masła należy wetrzeć w plamę proszek do prania, płyn do mycia naczyń i niewielką ilość wody, a następnie materiał uprać w pralce. Plamę z oleju roślinnego należy natomiast najpierw dobrze zmoczyć w wodzie, a potem czyścić za pomocą alkoholu metylowego z dodatkiem niewielkiej ilości octu.

Na wszystkie plamy

Często zdarza się niestety,  że nie mamy czasu na babcine, domowe sposoby. Wówczas z ratunkiem przychodzi chemia niemiecka, a dokładnie niemieckie odplamiacze, który uporają się szybko z każdym rodzajem plamy.

Są silne, skuteczne i wygodne w stosowaniu. Są także bezpieczne dla tkanin i środowiska naturalnego. Osobnych użyjemy do białych i kolorowych tkanin. Inne wersje to odplamiacze w płynie lub proszku.

Dzięki stosowaniu odplamiaczy możliwe jest stosowanie mniejszych ilości detergentów, a zarazem krótszych cykli prania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl