Od niepamiętnych czasów dostrzegano problem brudzenia się ubrań. Początkowo radzono sobie z tym, piorąc je w strumykach. Nie był to jednak zbyt efektywny pomysł. Jako, iż potrzeba jest matką wynalazku, ludzie starali się wymyślać coraz to skuteczniejsze metody na wywabianie plam. W XVIII w. stworzone tarki do prania, które były na tyle skuteczne, że zostały wyparte dopiero przez pralki. Stały się one dużym udogodnieniem, gdyż wykonywały całe pranie za nas. Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli nie będziesz należycie dbać o pralkę, to może dojść do jej uszkodzenia, lub całkowitego zepsucia. Chemiczne środki do odkamieniania są bardzo skuteczne i raczej dosyć tanie. Jedną z rzeczy, o której trzeba pamiętać jest cykliczne odkamienianie pralki.
Dlaczego w pralce powstaje kamień?
Głównym powodem powstawania w pralkach kamienia, jest twarda woda. Mówi się tak o niej wtedy, gdy zawiera w sobie duże stężenie magnezu i wapnia. Wysoka temperatura przyspiesza proces powstawania kamienia w pralce. Może on pojawiać się w jej różnych częściach. Najczęściej można go zaobserwować w wężu, bębnie i rurach. Jeśli co jakiś czas go usuwasz, to nie powinien mieć zbyt dużego, negatywnego wpływu na nasz sprzęt. Jeśli jednak zaniechasz tej czynności, to może się stać coś zgoła innego.
Do czego prowadzi powstawanie kamienia w pralce?
Konsekwencje powstawania kamienia w pralce mogą być bardzo poważne, gdyż mogą doprowadzić nawet do zalania mieszkania. Chyba nie trzeba nikogo uświadamiać o tym, że są to ogromne straty finansowe. Początkowo nic jednak nie zwiastuje tragedii. Co prawda w zależności od tego, jaka część pralki zostanie zatkana, przez kamień, może dojść do różnych nieprzyjemnych konsekwencji, lecz początkowo mało inwazyjnych. Z czasem będzie jednak coraz gorzej. Gdy kamień opanuje układ hydrostatyczny, to w efekcie zmniejszy się ciśnienie wody w pralce. Doprowadzi to do niemożności zrobienia efektywnego prania.
Jeśli kamień zablokuje czujnik temperatury, to dojdzie do zbyt dużego, lub małego podgrzewania wody w pralce. Łatwo dostrzec, że coś niedobrego się dzieje. Jeśli zauważysz, że pralka działa głośniej, niż wcześniej, to może to oznaczać osadzenie się w niej kamienia, na przykład na elektrozaworze. Ponadto mogą wystąpić różne, inne problemy, takie jak większy pobór energii elektrycznej, lub zacinanie się pralki. Z odkamienianiem nie wolno zwlekać, gdyż niewielkie zaniedbanie może doprowadzić do sporych kłopotów.
Chemiczne sposoby na odkamienianie
Produkty do odkamieniania pralek są dostępne w każdym sklepie z chemią. Występują pod różną postacią. Można zakupić tabletki, płyny i proszki. Należy jednak pamiętać o tym, aby przeczytać instrukcję obsługi. Niektóre środki chemiczne do odkamieniania można stosować podczas prania, inne nie. Te drugie mogą nieodwracalnie zniszczyć tkaniny. Jeśli zdecydujesz się je zastosować, to musisz pamiętać o tym, aby po zakończonej czynności dobrze wypłukać pralkę. Nie zaszkodzi, jeśli zrobisz to nawet kilka razy. Niektóre pralki mają program przystosowany do samooczyszczenia. Jeśli Twoja takiego nie posiada, to po prostu włącz pranie z pustym bębnem.
Inną istotną kwestią jest częstotliwość odkamieniania. Co prawda jest to ważna czynność, ale nie wolno z tym przesadzać. Należy ją stosować, tylko jeśli zauważysz, że w pralce nagromadził się kamień. Nadmiar środków odkamieniających wytwarza zapach, który może sprawić, że nasze ubrania będą wydzielały nieprzyjemną woń.
Chemiczne środki do odkamieniania nie należą do drogich. Świetnym przykładem na to, jak odkamienić pralkę, jest GG Anti-Kalk. Występuje on w formie tabletek i świetnie nadaje się do usuwania kamienia z grzałek, bębnów i innych części pralki. Jego cena również jest bardzo atrakcyjna. Za pięćdziesiąt jeden tabletek zapłacisz jedynie około dwadzieścia dwa złote. Innym, nawet tańszym przykładem takiego środka są tabletki Waschkonig. Co prawda w opakowaniu znajdziesz jedynie dwie tabletki, lecz zapłacisz za nie siedem złotych.
Nadają się nie tylko do usuwania kamienia, ale również pozostałości po detergentach, a także niwelują nieprzyjemny zapach. Warto dodać, że obu przypadkach jedna tabletka wystarcza na jedno pranie i nie jest to wyjątek. Takich środków jest dużo więcej. Wiele z nich można znaleźć w naszym sklepie.
Jak odkamienić pralkę w ekologiczny sposób?
Ekologiczne sposoby mogą okazać się równie skuteczne, jak te chemiczne. Jeśli wolisz stosować takie metody, to jest kilka możliwości na walkę z kamieniem. Jeśli chcesz wiedzieć jak odkamienić pralkę naturalnie, to czytaj dalej. Przedstawiam kilka ciekawych sposobów.
Pierwszym jest wlanie do bębna około trzech litrów octu spożywczego oraz dodanie do niego dwóch opakowań kwasu cytrynowego. Potem należy włączyć pralkę, na najwyższej temperaturze, na pustym bębnie. Spowoduje to oczyszczenie się pralki, również z kamienia.
Innym sposobem na naturalne odkamienianie jest stosowanie sody oczyszczonej. W tym celu musisz wsypać niepełną szklankę sody do dozownika i nastawić puste pranie na najwyższą temperaturę. Efekt będzie taki sam jak w przypadku powyższego przykładu.
Zarówno naturalne, jak i chemiczne sposoby, na odkamienianie pralki mają swoich zwolenników. Z chemią jest odrobinę łatwiej i stosując ją, masz pewność, że faktycznie zadziała. Jeśli chodzi o naturalne środki, to wiele osób uważa, że nie dają gwarancji na skuteczne pozbycie się kamienia, a nawet mogą spowodować uszkodzenia pralki. Plusem jest to, że są naturalne. Sam musisz wybrać, co jest dla ciebie ważniejsze i z którego sposobu chcesz skorzystać.
Zacznij działać wcześniej!
Jeśli chcesz zapewnić swojej pralce długie życie, to musisz zrozumieć, że nie warto czekać, aż coś złego zacznie się z nią dziać. Najlepiej jest zapobiegać powstawaniu w niej kamienia, niż walczyć z jego objawami. A w jaki sposób to robić? Najlepiej dodawać do prania środek do zmiękczania wody. Zmniejszy to prawdopodobieństwa powstawania kamienia w Twojej pralce. Oczywiście nie możesz zapomnieć o cyklicznym odkamienianiu pralki. Niezależnie od tego, czy będziesz używał naturalnych, czy chemicznych środków, Twoja pralka na pewno będzie dzięki temu dłużej Ci służyć.