Mycie lodówki to jedna z mniej lubianych czynności. Wymaga wyjmowania wszystkich produktów i dokładnego czyszczenia zakamarków. Jak myć lodówkę, żeby nie tylko była czysta, ale także pozbawiona nieprzyjemnych zapachów?
Ochrona przed bakteriami
Sprzątanie domowej lodówki jest dość proste, ale czasochłonne. To właśnie dlatego niespecjalnie lubimy się tym zajmować. Wszystkie produkty należy wyjąć a zamrożone dodatkowo zabezpieczyć chłodzącymi wkładami i nakryć, na przykład gazetą. Jak myć lodówkę, żeby pozbawić ją dodatkowo bakterii, które gromadzą się wraz z przechowywaną żywnością? Na pewno należy to robić regularnie. Nowoczesnego sprzętu nie trzeba rozmrażać. Niestety, takie udogodnienie sprawia, że często wydaje nam się, że dobrej jakości lodówka nie wymaga tak systematycznego czyszczenia, jak tradycyjny sprzęt. Należy dbać zwłaszcza o otwór odpływowy. Jeśli jest nieszczelny, w lodówce gromadzi się woda, która prędzej czy później uszkodzi urządzenie.
Jak myć lodówkę w jej wnętrzu?
Czyszczenie lodówki należy zacząć od wyłączenia jej z prądu. Kolejny etap to usuniecie wszystkich produktów. Przy okazji można zrobić wśród nich selekcję, które powinny zostać a którym skończył się termin przydatności do spożycia. Po wyjęciu żywności należy wyciągnąć półki i balkoniki. Każdy z tych elementów wymaga osobnego czyszczenia. Puste wnętrze lodówki myjemy wodą z delikatnym detergentem. Można do niej dodać odrobinę octu, który neutralizuje zapach. Lodówki nie powinno się czyścić preparatami w pastach lub wykonanymi na bazie rozpuszczalników, chloru czy też kwasów.
Lśniąca na zewnątrz
Dolna część lodówki to zwykle zamrażalnik. Jemu również należy poświecić sporo uwagi, zwłaszcza zakamarkom szuflad. Do mycia najlepiej sprawdza się miękka ściereczka lub gąbka o nieostrej powierzchni. Myjąc lodówkę, należy uważać na żarówkę i panel sterowania. Elementy te nie powinny ulec zamoczeniu. Najprzyjemniejsza część pracy obejmuje części zewnętrzne. Hurtownia Chemiczna oferuje specjalny preparat w sprayu Barlon Ferro, który można stosować do stali nierdzewnej, powierzchni z aluminium, mosiądzu czy chromu. Usuwa kurz, tłuszcz, ślady z palców oraz inne silne zabrudzenia pozostawiając idealny połysk bez tłustych powłok.
Świeżość czystej lodówki można przedłużyć. Wystarczy na bieżąco usuwać z niej wszelkie powstałe zabrudzenia. W celu zachowania przyjemnego zapachu najlepiej stosować pojemniki do przechowywania żywności.