Sprzątanie to zmora wielu Pań i Panów domu. Choć konieczne, nie warto tracić na nie zbyt dużej ilości cennego czasu. W końcu istnieją ciekawsi towarzysze do spędzenia popołudnia niż mop i wiadro. Niestety bałagan robi się sam, a trudno znaleźć chętnych do jego uprzątnięcia. Pewnie wszystko spada na Twoją głowę i masz wrażenie, że sprzątanie zajmuje Ci całą wieczność. Nie wiesz, co zrobić, aby skrócić ten czas do niezbędnego minimum? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Podpowiemy Ci, jak sprzątać efektywniej.
Jak sprzątać, aby szybko osiągnąć zamierzony rezultat?
To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób każdego dnia. Często „szybkie” sprzątanie kończy się jednak jeszcze gorzej, niż jego brak. Jak więc sprzątać efektywniej? Musisz skupić się na wykonywanym zadaniu w 100%! Tylko w ten sposób osiągniesz oczekiwany rezultat, a mianowicie upragniony porządek w domu. Nie rób tysiąca rzeczy na raz, bo w ten sposób niczego nie zrobisz porządnie. Pamiętaj, że decydując się na odkurzanie, powinieneś trzymać się tylko tego. Dopóki został choćby jeden dywan do odkurzenia, nie łap się za szmatkę do wycierania kurzy z mebli. W ten sposób więcej czasu stracisz na bieganie od jednego zajęcia do drugiego niż na aktualnych pracach porządkowych. Istnieje jeszcze kilka prostych zasad, które na pewno ułatwią Ci sprzątanie. Zainteresowany? Czytaj dalej.
Odkładaj rzeczy na miejsce
Wyobraź sobie, że wyglądasz przez okno i nagle widzisz, że znajomi postanowili zrobić Ci niezapowiedzianą wizytę. Cudowna niespodzianka, skoro w całym domu jest potworny bałagan. Mózg zaczyna pracować na wysokich obrotach. Rozważasz możliwe opcje z prędkością światła. Co wtedy zrobić? Opcja pierwsza – udawać, że Cię nie ma. Ups, zauważyli Cię – przepadło. Opcja druga – chwytasz wszystko, co wpadnie Ci w ręce. Część upychasz w szafie, resztę wrzucasz do sypialni i zamykasz ją na klucz. I już stoisz pod drzwiami, z uśmiechem witając gości. A myślisz sobie – „uff, udało się. Później to ogarnę.” To jest właśnie Twój wróg – „później”. Gdybyś tak często nie zostawiał wszystkiego na później, nie byłoby problemu. Pamiętaj, że jeśli wszystkie rzeczy będziesz odkładał na miejsce od razu po użyciu, to o wiele łatwiej będzie Ci utrzymać czystość.
Sprzątaj systematycznie
Systematyczność jest kluczem do efektywnego sprzątania. Jak myślisz, szybciej będzie pozmywać naczynia od razu po obiedzie? Czy następnego dnia, gdy dołączą do tego talerze, szklanki i garnki pozostałe po kolacji i śniadaniu? Oczywiście szybsza jest pierwsza opcja. Po pierwsze, łatwiej jest zmyć świeży brud, niż zaschnięty. Po drugie lepiej stracić na zmywanie kilka minut po każdym posiłku, niż następnego dnia męczyć się przez godzinę. Podobnie, jeśli wylejesz coś na obrus lub dywan. Plamy najłatwiej usuwać jest od razu. Inaczej wnikną w tkaninę i jedyne, co, Ci pozostanie to zrobienie prania.
Pamiętaj, że usuwanie świeżych zabrudzeń to najlepsze wyjście i ogromna oszczędność czasu. Najwyraźniej widać to w kuchni i łazience. W kuchni, jak już wspomnieliśmy, szybciej jest umyć dwa talerze od razu po obiedzie niż kilkanaście po wielu posiłkach. Podobnie w łazience, jeśli po każdej kąpieli przetrzesz wannę czy kabinę prysznicową, będą stale czyste. Unikniesz w ten sposób długotrwałego szorowania łazienkowej armatury w pocie czoła. Jeżeli przez przypadek coś wylejesz na podłogę, weź do ręki szmatkę i od razu to zetrzyj.
Przygotuj plan sprzątania na każdy dzień
Harmonogram to bardzo dobry pomysł. Najlepiej ustalić jest plan tygodniowy. W taki sposób w każdy dzień tygodnia, po pracy, wykonasz kilka prostych czynności, zamiast poświęcać cały wolny dzień na sprzątanie. Czynności porządkowe możesz rozłożyć na dni od poniedziałku do piątku, zostawiając sobie weekend na przyjemniejsze zajęcia. Ustalony plan sprzątania powieś gdzieś w widocznym miejscu, aby o niczym nie zapomnieć i trzymaj się go. Dzięki temu utrzymasz porządek w domu przez cały czas!
Zaangażuj do sprzątania innych członków rodziny
Dlaczego masz męczyć się sama/sam skoro mieszkasz z całą rodziną? Hej! Przecież to niesprawiedliwe! Podział obowiązków to najlepsze wyjście. Każdy z domowników, chociaż może początkowo będzie się wzbraniał, z czasem przywyknie do swoich obowiązków. Jak sprzątać efektywniej, to tylko w zespole!