Kontakt z nami

HurtowniaChemiczna.com

ul. Nowosądecka 37
33-335 Nawojowa

📞 18 262 29 99

📧 sklep@hurtowniachemiczna.com

Producenci
Promocje
Ścierka bezsmugowa Vileda PVAmicro czerwona
15,50 zł 13,50 zł 12,60 zł 10,98 zł
szt.
Ścierka bezsmugowa Vileda PVAmicro niebieska
15,50 zł 13,50 zł 12,60 zł 10,98 zł
szt.
Ścierka bezsmugowa Vileda PVAmicro zielona
15,50 zł 13,50 zł 12,60 zł 10,98 zł
szt.
Barlon Aktywna Piana AUTO 1L
17,50 zł 15,00 zł 14,23 zł 12,20 zł
szt.
Automat szorująco-zbierający Tennant T290 bateryjny
27 500,00 zł 19 900,00 zł 22 357,72 zł 16 178,86 zł
szt.

Jak zaplanować sprzątanie domu? Podpowiadamy!

Sprzątanie domu to bez dwóch zdań konieczna czynność, choć przez wiele osób mocno znienawidzona. Skąd bierze się ta awersja? Na pewno nie z niechęci do porządku. Przyczyną jest raczej to, że sprzątanie odbiera długie godziny, które można by wykorzystać w znacznie przyjemniejszy sposób. Raczej nikt po skończeniu zmiany w pracy nie marzy o wypucowaniu łazienki i zebraniu kurzu z mebli. Powrót do domu powinien być granicą między wysiłkiem a relaksem. Niestety, choćbyś nie wiadomo jak się starał unikać sprzątania, to ono i tak Cię dopadnie! I to ze zdwojoną siłą. Dlatego najlepiej jest stworzyć harmonogram prac porządkowych. Tak, aby rozłożyć je na drobne, systematycznie powtarzane w ciągu tygodnia czy miesiąca czynności. Zastanawiasz się, jak to zrobić? Jak zaplanować sprzątanie domu? Podpowiadamy!

Systematyczność to oręż do utrzymania porządku

Tylko pomyśl, który dom wolałabyś/wolałbyś posprzątać – taki, który „ogarniany” jest z dnia na dzień i do umycia zostały tylko naczynia z wczorajszego obiadu, czy taki, którego właściciel notorycznie zaniedbuje codzienne obowiązki? Na podłodze w jego domu piętrzy się kurz i sierść psa, plamy na dywanach dawno wyschły, w każdym kącie wiszą pajęczyny, a meble w kuchni całe kleją się od tłuszczu? Przepraszamy, że narażamy Twoją wyobraźnię na tak nieprzyjemne wizje, ale w ten sposób chcemy Ci tylko przedstawić dostępne opcje. To jak? Wybierasz systematyczność i małe potyczki z drobnymi nieczystościami, czy wielką wojnę na polu piętrzącego się brudu raz w miesiącu?

Harmonogram prac, czyli jak zaplanować sprzątanie domu?

Teraz przyszedł czas na Twoje pierwsze zadanie. Weź do ręki kartkę papieru i długopis i przejdź się po domu, zapisując wszystko, co wymaga wyczyszczenia. Następnie podziel czynności na: niecierpiące zwłoki, takie, które mogą poczekać kilka dni i takie, które na razie nie są konieczne.

Harmonogram tygodniowy

Tak naprawdę powinien nazywać się harmonogramem 5-dniowym. Oczywiście są też takie czynności, które pewnie wykonujesz mechanicznie codziennie, np. ścielenie łóżka, mycie naczyń, układanie butów czy odwieszanie ubrań do szafy. Natomiast resztę rozłóż tak, aby soboty i niedziele zostały wolne. A więc zdecyduj, czym wygodnie będzie Ci się zająć w poniedziałek, czym we wtorek, w środę, w czwartek i w piątek. Możesz zrobić to na przykład tak:

- Poniedziałek: ogólne sprzątanie łazienki/łazienek, czyli czyszczenie toalety, wanny, prysznica, wycieranie półek i blatów, mycie luster, wymiana ręczników.

- Wtorek: drobne porządki w sypialniach, odkurzanie dywanów w całym domu, ścieranie kurzu z parapetów.

- Środa: sprzątanie balkonu lub tarasu, zamiatanie schodów, przecieranie ekranów sprzętu elektronicznego.

- Czwartek: porządkowanie kuchni, czyli wycieranie blatów, czyszczenie zlewu, zmywarki, piekarnika i przeglądanie zawartości lodówki, pod kątem planowania zakupów.

- Piątek: mycie podłóg w całym domu.

Gotowy plan powieś gdzieś w widocznym miejscu, np. przyczep magnesem do lodówki. Możesz też dodać dodatkowy element motywujący i stawiać parafki przy każdym spełnionym obowiązku.

Dodatkowe kwestie porządkowe

Jakkolwiek ustalisz harmonogram sprzątania, trzymaj się go. Dzięki temu utrzymasz porządek przez cały czas i nie będzie sytuacji, w której utoniesz w bałaganie. Jednak bądź gotowy na pewne odstępstwa. Kilka razy do roku są święta, przyjmujesz u siebie gości, zdarzają się też duże imprezy okolicznościowe, np. z okazji urodzin czy imienin. Oznacza to dodatkowe przygotowania, np., potraw, a przez to więcej sprzątania. Z tego powodu Twój „codzienny” harmonogram będzie trzeba zaktualizować. Ponadto kwestie porządkowe wyglądają inaczej w domach, w których mieszkają zwierzęta. Zostawioną przez nie sierść trzeba odkurzać częściej niż raz na tydzień. Co więcej, co jakiś czas należy też umyć okna, wyprać dywany i firany. Takie rzeczy też musisz mieć na uwadze. Jednak w zupełności wystarczy, jeśli zrobisz to, powiedzmy, dwa razy do roku.

Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Odpowiednio rozłożony harmonogram sprzątania pozwoli Ci wydzielić czas na obowiązki i sprawy przyjemniejsze. Gwarantujemy, że z czasem konkretne czynności wejdą Ci w nawyk.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl