Sprzątanie domu to bez dwóch zdań konieczna czynność, choć przez wiele osób mocno znienawidzona. Skąd bierze się ta awersja? Na pewno nie z niechęci do porządku. Przyczyną jest raczej to, że sprzątanie odbiera długie godziny, które można by wykorzystać w znacznie przyjemniejszy sposób. Raczej nikt po skończeniu zmiany w pracy nie marzy o wypucowaniu łazienki i zebraniu kurzu z mebli. Powrót do domu powinien być granicą między wysiłkiem a relaksem. Niestety, choćbyś nie wiadomo jak się starał unikać sprzątania, to ono i tak Cię dopadnie! I to ze zdwojoną siłą. Dlatego najlepiej jest stworzyć harmonogram prac porządkowych. Tak, aby rozłożyć je na drobne, systematycznie powtarzane w ciągu tygodnia czy miesiąca czynności. Zastanawiasz się, jak to zrobić? Jak zaplanować sprzątanie domu? Podpowiadamy!
Systematyczność to oręż do utrzymania porządku
Tylko pomyśl, który dom wolałabyś/wolałbyś posprzątać – taki, który „ogarniany” jest z dnia na dzień i do umycia zostały tylko naczynia z wczorajszego obiadu, czy taki, którego właściciel notorycznie zaniedbuje codzienne obowiązki? Na podłodze w jego domu piętrzy się kurz i sierść psa, plamy na dywanach dawno wyschły, w każdym kącie wiszą pajęczyny, a meble w kuchni całe kleją się od tłuszczu? Przepraszamy, że narażamy Twoją wyobraźnię na tak nieprzyjemne wizje, ale w ten sposób chcemy Ci tylko przedstawić dostępne opcje. To jak? Wybierasz systematyczność i małe potyczki z drobnymi nieczystościami, czy wielką wojnę na polu piętrzącego się brudu raz w miesiącu?
Harmonogram prac, czyli jak zaplanować sprzątanie domu?
Teraz przyszedł czas na Twoje pierwsze zadanie. Weź do ręki kartkę papieru i długopis i przejdź się po domu, zapisując wszystko, co wymaga wyczyszczenia. Następnie podziel czynności na: niecierpiące zwłoki, takie, które mogą poczekać kilka dni i takie, które na razie nie są konieczne.
Harmonogram tygodniowy
Tak naprawdę powinien nazywać się harmonogramem 5-dniowym. Oczywiście są też takie czynności, które pewnie wykonujesz mechanicznie codziennie, np. ścielenie łóżka, mycie naczyń, układanie butów czy odwieszanie ubrań do szafy. Natomiast resztę rozłóż tak, aby soboty i niedziele zostały wolne. A więc zdecyduj, czym wygodnie będzie Ci się zająć w poniedziałek, czym we wtorek, w środę, w czwartek i w piątek. Możesz zrobić to na przykład tak:
- Poniedziałek: ogólne sprzątanie łazienki/łazienek, czyli czyszczenie toalety, wanny, prysznica, wycieranie półek i blatów, mycie luster, wymiana ręczników.
- Wtorek: drobne porządki w sypialniach, odkurzanie dywanów w całym domu, ścieranie kurzu z parapetów.
- Środa: sprzątanie balkonu lub tarasu, zamiatanie schodów, przecieranie ekranów sprzętu elektronicznego.
- Czwartek: porządkowanie kuchni, czyli wycieranie blatów, czyszczenie zlewu, zmywarki, piekarnika i przeglądanie zawartości lodówki, pod kątem planowania zakupów.
- Piątek: mycie podłóg w całym domu.
Gotowy plan powieś gdzieś w widocznym miejscu, np. przyczep magnesem do lodówki. Możesz też dodać dodatkowy element motywujący i stawiać parafki przy każdym spełnionym obowiązku.
Dodatkowe kwestie porządkowe
Jakkolwiek ustalisz harmonogram sprzątania, trzymaj się go. Dzięki temu utrzymasz porządek przez cały czas i nie będzie sytuacji, w której utoniesz w bałaganie. Jednak bądź gotowy na pewne odstępstwa. Kilka razy do roku są święta, przyjmujesz u siebie gości, zdarzają się też duże imprezy okolicznościowe, np. z okazji urodzin czy imienin. Oznacza to dodatkowe przygotowania, np., potraw, a przez to więcej sprzątania. Z tego powodu Twój „codzienny” harmonogram będzie trzeba zaktualizować. Ponadto kwestie porządkowe wyglądają inaczej w domach, w których mieszkają zwierzęta. Zostawioną przez nie sierść trzeba odkurzać częściej niż raz na tydzień. Co więcej, co jakiś czas należy też umyć okna, wyprać dywany i firany. Takie rzeczy też musisz mieć na uwadze. Jednak w zupełności wystarczy, jeśli zrobisz to, powiedzmy, dwa razy do roku.
Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Odpowiednio rozłożony harmonogram sprzątania pozwoli Ci wydzielić czas na obowiązki i sprawy przyjemniejsze. Gwarantujemy, że z czasem konkretne czynności wejdą Ci w nawyk.