Dezynfekcja rąk jest niezwykle ważna, w szczególności w aktualnej, pandemicznej rzeczywistości. Świetnie odkaża dłonie i zwalcza wszelkie znajdujące się na nich bakterie, dzięki temu zapewnia ochronę i bezpieczeństwo przed przenoszeniem zarazków. Szczególnie dobrze sprawdzają się płyny w niewielkich, podróżniczych buteleczkach. Są bardzo wygodną opcją, ponieważ zajmują mało miejsca i są poręczne. Doskonale sprawdzą się, gdy przebywasz poza domem. Sięgniesz po nie w podróży, na mieście, na imprezie czy w komunikacji miejskiej. Jak zatem zrobić żel antybakteryjny do rąk? Jakie składniki dodać, aby zapobiec wysuszaniu skóry? Poznaj nasze wskazówki!
Jak poprawnie myć ręce żelem antybakteryjnym?
Aby skutecznie wyczyścić dłonie, potrzebujesz od 40 do 60 sekund. Nałóż żel antybakteryjny na dłonie i przytrzymaj go w ich zagłębieniu. Zacznij od zamoczenia w nim opuszków palców na 5 sekund, aby pozbyć się ewentualnych drobnoustrojów, które znajdują się pod paznokciami. Następnie wmasuj środek w dłonie, wcierając go okrężnymi ruchami. Potrzyj jedną rękę o drugą, uwzględniając też grzbiet dłoni oraz przestrzeń między palcami. Ponownie potrzyj wnętrza dłoni, przeplatając palce. Na etapie końcowym otwórz prawą dłoń, natomiast lewą złóż w pięść. Potrzyj kilka razy pięścią w zagłębieniu prawej dłoni. Ten sam ruch wykonaj z lewą ręką. Kciuka prawej dłoni potrzyj ruchem obrotowym i to samo zrób z drugim.
Żel antybakteryjny do rąk – jak zrobić go samodzielnie?
Na początek warto zaznaczyć, że do własnoręcznego zrobienia żelu antybakteryjnego należy użyć alkoholu o stężeniu nie mniejszym niż 60 procent. Jest to ważne z tego względu, że przy niższym stężeniu nie wszystkie drobnoustroje zostaną usunięte.
Jak zrobić żel antybakteryjny na bazie alkoholu etylowego? Zacznij od wyparzenia czystego naczynia. Następnie wlej do niego podane składniki:
– 83,5 ml alkoholu etylowego (np. spirytus 96%),
– 4 ml wody utlenionej,
– 1,5 ml gliceryny,
– 11 ml wody destylowanej (lub przegotowanej).
Drugą opcją jest przygotowanie preparatu na bazie alkoholu izopropylowego. Na początku również wyparzamy naczynie, w którym będzie powstawał środek. Będziesz potrzebować:
– 75 ml alkoholu izopropylowego,
– 4 ml wody utlenionej,
– 1,5 ml gliceryny,
– 19,5 ml wody destylowanej (lub przegotowanej).
Jak zrobić naturalny żel antybakteryjny do rąk?
W celu otrzymania naturalnego żelu antybakteryjnego do rąk, zmieszaj ze sobą:
– 15 kropli olejku cynamonowego,
– 15 kropli olejku pomarańczowego,
– 10 kropli olejku lawendowego,
– 10 kropli olejku goździkowego (dobrze sprawdzi się także olejek z witaminą E),
– 30 ml żelu aloesowego (można zastąpić go wodą lub hydrolatem – tutaj jednak trzeba pamiętać, że przy ich użyciu, przed zastosowaniem żelu musisz nim energicznie wstrząsnąć).
Skąd biorą się bakterie na naszych dłoniach?
Czy żel antybakteryjny do rąk jest Ci faktycznie potrzebny? Tak naprawdę bakterie są wszędzie dookoła nas. Są przenoszone bardzo łatwymi sposobami. Zaliczamy do nich na przykład, dotknięcie klamki, drzwi, stolika czy rurki w tramwaju. Są one pokryte bowiem niewidzialną warstwą bakterii, wirusów, grzybów i innych drobnoustrojów. Z tego też powodu tak ważne jest odpowiednie dbanie o ręce. Dezynfekuj je zatem często, aby dokładnie je oczyścić i cieszyć się odpowiednią higieną, która pomoże Ci zapobiegać wielu chorobom. Szeroki wybór preparatów do dezynfekcji znajdziesz w ofercie naszego sklepu. Pozwolą Ci one zadbać nie tylko o higienę rąk, ale i kompleksowe odkażanie wnętrz.