Zatkany odpływ potrafi skutecznie popsuć samopoczucie. Jeśli szybko nie sięgniesz po środek do udrażniania rur, możesz się spodziewać większych konsekwencji. Jak i kiedy powinno się interweniować w tej sytuacji?
Przyczyny zatkanych rur w kuchni i łazience
Prawie każdy z nas ma w domu przynajmniej jeden środek do udrażniania rur. Pokazuje to skalę problemu, jakim są niedrożne rury. Awaria nie zawsze wygląda tak samo. Najtrudniej usuwa się zatory kuchenne. Problematyczne stają się nie tylko resztki jedzenia i drobne elementy, ale też tłuszcz. Nagminnie wylewamy go do zlewu, przez co oblepia ścianki rur. Zatory w łazience najczęściej biorą się z nagromadzonych włosów lub sierści naszego pupila. Teoretycznie są łatwiejsze do usunięcia, choć też mogą stanowić wyzwanie. Problem pojawia się zwłaszcza tam, gdzie są małe spady na poziomach kanalizacyjnych, lub też nie ma ich wcale.
Naturalne sposoby, stosowane od lat
Zastanawiasz się, jaki środek do udrażniania rur jest najlepszy? Takie pytanie zadawały sobie wcześniej nasze mamy i babcie. Najprostszym i najtańszym środkiem do udrażniania rur była mieszanka octu i wody. Na szklankę octu wsypywało się dwie łyżki sody. Mikstura wlana do odpływu szybko zaczynała się pienić. Reakcja chemiczna, jaką wywołała, rozpuszczała zator w rurach. Po 20 minutach całość należało spłukać gorącą wodą. Innym, mechanicznym sposobem na zatkany odpływ jest stosowanie gumowego przepychacza. Jest tani i często niezawodny. Niestety, nieprawidłowo używany potrafi rozpryskać wodę wraz z zanieczyszczeniami po całym pomieszczeniu.
Nowoczesny środek do udrażniania rur
Domowe sposoby bywają zawodne. W takiej sytuacji warto sięgać po środki chemiczne. Do udrożniania rur kanalizacyjnych przy wannach, zlewozmywakach, umywalkach świetnie nadaje się żel Barlon. Rury i syfony w instalacjach kanalizacyjnych przeczyści Clinex Drill. Co rozpuszcza? Między innymi tłuszcz, papier, watę, odpadki kuchenne. Forma żelowa pozwala na osadzanie się preparatu na ściankach rur, co przedłuża działanie preparatu. Godnym uwagi jest także Forlux. Stosuje się go do udrażniania kratek ściekowych, syfonów i rur kanalizacyjnych. Zarówno stalowych, żeliwnych, ceramicznych, jak i wykonanych z tworzywa sztucznego.
Przepychanie kanalizacji może okazać się skomplikowane. W takiej sytuacji najlepiej wezwać hydraulika, który używa profesjonalnego sprzętu – spirali lub specjalnych urządzeń ciśnieniowych.