Segregacja śmierci w ostatnim czasie stanowi nie tylko element dobrego wychowania i obycia w świecie. Jest ona odgórnie narzucona przez ustawodawcę, który przewiduje różne sankcje w przypadku jej nieprzestrzegania. Aby uniknąć nieprzyjemności, dowiedz się jak prawidłowo segregować śmieci i co jest do tego potrzebne. Zobaczysz, że to nic trudnego!
Dlaczego warto segregować śmieci?
Abstrahując od odgórnie narzuconych zasad, sortowanie śmieci przynosi wiele korzyści dla całej planety, a więc i dla Ciebie. Wiesz, że statystyczny Polak wytwarza rocznie przeszło trzysta kilogramów śmieci? Dużą część z nich można ponowne wykorzystać, a dzięki temu zmniejszyć zużycie naturalnych zasobów Ziemi. Poza tym, segregacja prowadzi do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Przekłada się to na wiele aspektów, między innymi czystsze powietrze, rzeki, lasy i tak dalej. Fauna i flora również wiele na tym zyskują. Krótko mówiąc – znaczna poprawa czystości otoczenia kosztem zakupu paru pojemników na odpady. Nie jest to wysoka cena.
Po pierwsze, kup pojemniki na odpady
Pierwszą, podstawową kwestią jest zakup co najmniej pięciu pojemników na odpady. Będą odpowiadać następującym kategoriom – metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady biodegradowalne i odpady zmieszane. Początkowo, możesz je oznaczyć, aby nie pomylić się przy wyrzucaniu śmieci. Osobno należy traktować tak zwane odpady niebezpieczne. Zalicza się do nich między innymi zużyte baterie, akumulatory, czy też przeterminowane lekarstwa. Tego typu śmieci możesz wyrzucić jedynie do specjalnie przygotowanych do tego pojemników. Znajdują się w różnych miejscach, przykładowo aptekach, często również w szkołach.
Właściwy wybór to nic trudnego
Wybierając odpowiednie pojemniki na odpady, zwróć uwagę na ich pojemność oraz funkcjonalność. W naszej ofercie znajdziesz między innymiszesnastolitrowe kosze na śmieci, wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Dzięki uchylnej pokrywie są funkcjonalne i zapobiegają wydzielaniu się przykrych zapachów w możliwie największym stopniu.
Parę podstawowych zasad
Mimo dość jasnego podziału na pięć różnych koszy, niektóre odpady dalej mogą stanowić pewną niewiadomą. Pamiętaj, że zawsze możesz sprawdzić w Internecie, jaki pojemnik jest w danym przypadku prawidłowy. Przykładowo,do pojemnika przeznaczonego na papier nie możesz wrzucić kartonów po mleku i napojach. Natomiast w przypadku kosza na odpady biodegradowalne całkowicie zabronione jest wrzucanie odchodów zwierząt, jadalnego oleju i popiołu z węgla kamiennego. Pamiętaj, że w niektórych gminach istnieje rozróżnienie na pojemniki na szkło kolorowe i bezbarwne!