Nie lubisz intruzów w swojej kuchni? Większość z nich szkodzi naszemu zdrowiu. Niestety, żywność to idealne środowisko do rozwoju wielu pasożytów, jak larwy moli. Prawie każda gospodyni domowa ma swój sposób na mole spożywcze. W tym miejscu zbierzemy dla ciebie te najskuteczniejsze.
Niechciany bonus do domowych zakupów
Moje spożywcze kochają każdą kuchnię i spiżarnię. Potrafią zagnieździć się nawet w najbardziej sterylnym pomieszczeniu. Skąd się biorą, jeśli utrzymujesz czystość i masz na oknie moskitiery? Najczęściej przynosisz je razem z zakupami spożywczymi. Wiele produktów sypkich zawiera jaja pasożytów. Na pierwszy rzut oka są praktycznie niezauważalne. Bardziej widoczne robią się, gdy przyjmują postać larwy lub dorosłego osobnika. Wówczas w torebce z kaszą lub ryżem zauważysz podłużnego owada ze skrzydłami. Jaki skuteczny sposób na moje spożywcze przyda się na początek? Produkty sypkie warto przemrozić. W ten sposób zatrzymasz rozwój jaj, które ostatecznie zginą podczas obróbki termicznej.
Przeszukiwanie kryjówek, czyli co lubią mole?
Nie każdy sposób na mole spożywcze jest skuteczny. Jeśli chcesz pozbyć się nieproszonych gości, działaj systematycznie. Mole uwielbiają ciepłe, ciasne i ciemne pomieszczenia. To tam podjadają mąki, kasze, ziarna i płatki. Żywią się też orzechami, suszonymi owocami, czekoladą, herbatą, a nawet przyprawami. Potrafią przegryźć folię i karton, wciskają się do zamkniętych, plastikowych pojemników. Przeszukuj regularnie wszystkie szafki, w których trzymasz produkty spożywcze. Wyjmuj zawartość i myj wszystkie powierzchnie. Przyda ci się do tego płyn dezynfekujący Dezofast. Można go stosować nawet na dużych powierzchniach w zakładach przetwórstwa spożywczego.
Naturalne sposoby na mole spożywcze
Obawiasz się, że raz przepędzone mole wrócą? To bardzo częsty scenariusz, który jednak możesz zmienić. Wietrz szafki, mole nie lubią przeciągów. Wyrzucaj każdy zainfekowany przez larwy produkt. Wstaw do szafek pojemnik z octem. Jego zapach przywabia mole, które się w nim utopią. Z kolei podgrzanie octu wydzieli zapach, jakiego mole nie tolerują. Czego również nie lubią? Na pewno zapachu olejku lawendowego, eukaliptusowego, goździkowego i aromatów cytrusowych. Dobrym pomysłem jest też powkładanie do pojemników z żywnością listków laurowych.
Czy zjedzenie mola razem z np. kaszą jest groźne dla zdrowia? Nie, ale lepiej uniknąć takich dodatków w daniach. Mole są też mało estetyczne. Mało kto lubi widok pełzających larw lub latających, małych owadów, przypominających ćmy.