Ukończenie budowy, chociażby upragnionego domu to bez wątpienia cudowny moment. Nim jednak przyjdzie Ci zaznać pełni radości, musisz przebrnąć przez finalny i wcale nie najprzyjemniejszy etap. Mowa oczywiście o kompleksowych czynnościach porządkowych. To żmudna praca, aczkolwiek możesz ją sobie ułatwić, stosując się do kilku porad. Jak zatem powinno wyglądać sprzątanie po budowie?
Szykujesz się do sprzątania po budowie? Dobre nastawienie to klucz do sukcesu!
W przypadku powierzchownego uporządkowywania remontowanych pomieszczeń oraz przestrzeni sprzątanie to obowiązek każdej ekipy budowlanej. Cudów nie należy się jednak spodziewać. Jeśli nie korzystasz z pomocy fachowej firmy sprzątającej, wszystko leży wyłącznie w Twojej gestii.
Jak zatem przeprowadzić gruntowne sprzątanie po budowie? Kluczem do sukcesu jest pozytywne nastawienie. Warto wobec tego wybiec nieco w przyszłość i pomyśleć o wymiernych efektach pracy. Całość możesz również zamienić w zabawę w towarzystwie najbliższych osób. Nie zaszkodzi także rozważyć indywidualną nagrodę dla własnej osoby po wypełnieniu nieprzyjemnych obowiązków lub ciekawą formę podziękowania dla Twoich towarzyszy.
Najważniejsze akcesoria, których potrzebujesz podczas sprzątania po budowie
Zanim przystąpisz do pracy, w pierwszej kolejności należy rozważyć, czy posiadasz wszystkie niezbędne akcesoria do sprzątania po budowie. Czego dokładnie potrzebujesz?
Przede wszystkim skutecznej i profesjonalnej chemii do podłóg, mebli, szyb i nie tylko. W tym przypadku prym wiodą m.in. produkty marki Clinex, które z powodzeniem wykorzystasz podczas mycia najróżniejszych powierzchni. Począwszy od terakoty czy płytek gresowych, kończąc na granicie i marmurze.
W parze ze środkami czyszczącymi idzie oczywiście mop. Warto, aby wyróżniał się swoją powierzchnią czyszczącą. Nie zaszkodzi również, jeśli sprzęt zostanie wyposażony w specjalny drążek teleskopowy, który umożliwi dotarcie do szczególnie trudno dostępnych miejsc. Zwłaszcza tych na suficie.
Z kolei, jeśli chodzi o pielęgnację podłogowych przestrzeni, szczególnie tych dużych, przyda Ci się solidny odkurzacz, najlepiej przemysłowy. W przypadku posadzek proponowane są również niewielkie automaty szorująco-zbierające.
Sprzątanie po budowie – praktyczne rady ułatwiające zadanie
Mając zgromadzony najważniejszy asortyment, śmiało możesz przystąpić do sprzątania po budowie. Jeśli zależy Ci na sprawnym działaniu, warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych porad.
W pierwszej kolejności wyrzuć największe pozostałości
Na samym początku należy pozbyć się największych elementów. Mowa o pozostałościach płytek czy też farbach. Przenoszenie ich do innych pomieszczeń wyłącznie utrudni zakończenie prac porządkowych. Dlatego też wyrzuć je od razu.
Ogranicz rozprowadzanie kurzu i pyłu
Kurz i pył to bez wątpienia najwięksi przeciwnicy podczas sprzątania. Zadanie ułatwi ograniczenie ich rozprowadzania. W jaki sposób możesz to zrobić? Zaczynając od czyszczenia miejsc, które usytuowane są najwyżej, przechodząc na samym końcu do mycia powierzchni podłogowych.
Sprzątanie na mokro? Nie tak szybko!
Bardzo częstym błędem jest zbyt szybkie przystąpienie do sprzątania na mokro. Nim w ruch pójdzie mop, upewnij się, że wszystkie powierzchnie zostały perfekcyjnie oczyszczone. W ten sposób ograniczysz ryzyko pojawiania się zabrudzeń na skutek użycia wody, które mogłyby roznosić się po umytych już miejscach.
Zwróć uwagę na każdy detal
Podstawowe zabrudzenia to jedno. Nie można też zapominać o detalach w postaci mniejszych elementów. W trakcie prac remontowo-budowlanych narażone są one, chociażby na uporczywe zachlapania farbą pozostające na listwach podłogowych czy też ramach okiennych. Ich szorowanie powinno zostać przeprowadzone ze szczególną delikatnością, aby nie doprowadzić do uszkodzeń materiału.
Sprzątanie po remoncie nie musi być irytującym wyzwaniem. Wystarczy zadbać o właściwy asortyment oraz trzymać się określonego planu pracy. Najlepiej wykonywanej w towarzystwie innych osób. Nic tak w końcu nie cieszy się, jak dobra współpraca!